Skaņuraksti Ādažos 2014

Kā jau tas parasti notiek, visi labi iecerēti pasākumi pāraug lieliskās un patīkamās tradīcijās. Skaņuraksti Ādažos – lieliskās organizatores, komponistes Annas Veismanes  izlolotais topošo komponistu konkurss nav izņēmums.

Pārceļoties no Saulkrastiem uz Ādažiem, bērnu un skolotāju vienojošais notikums mūzikā ir ieguvis vēl lielāku atbalstu un parādījis ieguldītā darba augļus: Ādažu novada domes, Ādažu Mākslas un mūzikas skolas vadības direktores Ingas Patmalnikas personā un Latvijas Komponistu Savienības tālredzīgi atbalstītais un novērtētais konkurss ir palīdzējis atraisīties tiem, kas savas spējas ir iemēģinājuši  iepriekšējos konkursos, kā arī tiem, kuri par savām spējām komponēt vēl nav tik pārliecināti.

Konkursu vērtēja profesionāla žūrija: Komponistu Savienības biedre, Latvijas Valsts Mūzikas Akadēmijas kompozīcijas katedras vadītāja, JVLMA un Swedbank Gada balvas mācībspēkam '2012 par izcilu pedagoģisko un katedras organizatorisko darbu laureāte, laikraksta Diena gada balvu kultūrā 2005, komponiste Selga Mence;

Lielās Mūzikas balvas 2013 laureāts, UNESCO International Rostrum of Composers Parīzē (1997) laureāts, l. Vietas ieguvējs ABAM Composers Competition Hamburgā, Komponistu Savienības biedrs, komponists Jānis Petraškēvics,

muzikoloģe un Ādažu Mākslas un mūzikas skolas pedagogs Karolīna Lāsa,

kā arī laikraksta Dienas balvas kultūrā 2013 laureāte, komponista Tālivalža Ķeniņa balvas laureāte, 1.vietas ieguvēja starptautiskā operu konkursā (kameropera Sarkans) Norvēģijā, Būdē, Komponistu Savienības biedre, komponiste un Ādažu Mākslas un mūzikas skolas pedagogs Anitra Tumševica.

Skaista mūzika ir brīnums un bērnu radošās domas lidojums, fantāzija mūzikas pasaulē arī ir liels retums un brīnums ikdienišķo pienākumu, mācību uzdevumu un pārbaudījumu ikdienā.

Pavisam noteikti es gribētu uzslavēt un ar atzinību novērtēt visus, kas piedalījās konkursā, spēlēja savu vai savu draugu skaņdarbus, visus pedagogus, kuri veltīja savu laiku, pacietību un iedvesmoja ar mūzikas mīlestību savus audzēkņus.

Katrs skaņdarbs ir kā stāsts mūzikas valodā, ko autors grib mums, klausītājiem pastāstīt. Ja stāsta doma, ideja ir ļoti skaidra un nepārprotama, viegli ir izvēlēties šim stāstam atbilstošus paņēmienus, lai mūzikas vēstījumu varētu viegli uztvert. Piemērotus paņēmienus, rakstības stilus un tehnikas jaunie komponisti mācās visā mācību periodā, bet tomēr, vērtīgs ir pats idejas grauds, fantāzijas lidojums, kas ir pilns ar pārdrošību un brīvību.

Arī šoreiz gribu izteikt prieku par ieguldīto darbu un nosaukt konkursa laureātus jaunāko klašu grupā:

Dalīta I vieta - Elīna Baļse (E.Dārziņa mūzikas vidusskola, 4.klase) un Vikorija Viktorova (E.Dārziņa mūzikas vidusskola, 4.klase), abām skolotāja Marina Gribinčika;

Dalīta II vieta – Sonja Misiņa (E.Dārziņa mūzikas vidusskola, 1.klase), skolotāja Gundega Šmite; Kārlis Gunārs Neikens (Ādažu Mākslas un mūzikas skola, 2.klase), skolotāja Anna Veismane;

Dalīta III vieta – Kristaps Lāss (Ādažu Mākslas un mūzikas skola, 1.klase), skolotāja Anna Veismane; Lidija Volodina (E.Dārziņa mūzikas vidusskola, 2.klase), skolotāja Marina Gribinčika; Emīls Sudmalis (Em.Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskola, 4.klase), skolotāja Laura Gustovska.

Laureāti vecāko klašu grupā:

Dalīta II vieta (I vietu konkursa žūrija nolēma nepiešķirt) –

Kārlis Bukovskis (E.Dārziņa mūzikas vidusskola, 5.klase), skolotājs Imants Zemzaris;

Markuss Selga-Timpers (E.Dārziņa mūzikas vidusskola, 5.klase), skolotāja Marina Gribinčika;

Dalīta III vieta – Juta Osauļenko (Ādažu Mākslas un mūzikas skola, 7.klase), skolotāja Anitra Tumševica; Ernests Valts Circenis (K.Kažociņa Madlienas mūzikas un mākslas skola, 6.klase), skolotāja Vineta Līce.

Šogad īpaši ir jāatzīmē bērnu un jauniešu prieks un mūzikas mīlestība, piedaloties kompozīciju konkursā. Ar savu entuziasmu, aizrautību un organizatora talantu iepriecināja pedagogs no Tukuma Mūzikas skolas Ināra Vičmane, kura palīdzēja sagatavoties mūzikas skolas audzēkņiem šim konkursam un pati pagaidām vēl nav kompozīcijas skolotāja. Viņa saņēma īpašu balvu no Latvijas Komponistu savienības. Īpašu balvu no Komponistu savienības saņēma arī Marta Balode (Vidzemes jūrmalas Mūzikas un mākslas skola, 8.klase) ar novēlējumu atrast sev pedagogu kompozīcijā un turpināt iesākto.

Paldies Ādažu Novada pagasta domei par iespēju muzicēt tiešām brīnišķīgā koncertzālē ar lielisku akustiku!

Paldies konkursa dalībniekiem, pedagogiem, klausītājiem un līdzjutējiem!

Noteikti tiksimies jau nākošajā gadā ar jaunām idejām un jaunām mūzikas partitūrām!

 

Anitra Tumševica